نتیجه تصویری برای راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 استفاده از کلمات تشویق کننده
وقتی کودک کار خوبی انجام می‌دهد با صدای بلند به او بگویید: "کار تو فوق‌العاده است!" یا "تو خیلی باهوش هستی!" این کار باعث عزت نفس و ایجاد حس ارزشمند بودن در کودک شما می‌شود که او را در رویارویی با شرایط سخت نیز یاری می‌دهد.

حذف نکردن موانع زندگی
هر کودکی در طی دوره رشد خود، با یک‌سری چالش‌ها و کشمکش‌هایی روبرو می‌شود. حذف این موانع و چالش‌ها برای کودک مناسب نیست؛ در واقع اگر برای نجات دادن او و از سر دلسوزی این کار را انجام دهید، اعتماد به نفس او را کاهش داده و مانع از برخورد او با مشکلات می‌شوید. پس اگر فرزند خود را در حال مواجهه با مشکل دیدید مطمئن باشید که راهی برای حل آن خود پیدا خواهد کرد. کافی است از دور نظاره‌گر رفتارش باشید.

 ساعات کسل‌کننده برای کودک
برخی از والدین، ساعات مختلف شبانه‌روز را برای فرزند خود برنامه‌ریزی و زندگی او را همانند یک رُبات، از پیش تعریف می‌کنند. اما این واقعیت که کودکان برخی مواقع احساس کنند کاری برای انجام دادن ندارند و آن زمان احساس کسالت کنند، اصلاً بد نیست! وقتی که کودکی احساس کسالت کرد، شروع به فکر کردن و ایجاد خلاقیت و نوآوری می‌کند. او در این مواقع، علایق خود را کشف کرده و سعی در پرورش توانایی‌هایش خواهد کرد.

 آموزش مهارت‌ها و تقویت آنها در کودک
به کودک اجازه دهید که در کارهای خانه، تمیز کردن و نوشتن لیست خرید و... به شما کمک کند. در واقع وقتی که به وی اجازه‌ی مشارکت دهید، یعنی او و مهارت‌هایش را باور دارید و به توانمندتر شدنش کمک می‌کنید. این مهم را به کودک یادآور شوید: "من مطمئن هستم تو قادر به انجام این کار هستی."

 گوش دادن
کودک نیاز به کسی دارد که به حرف‌های او گوش دهد. همیشه زمان‌هایی از روز را برای صحبت کردن با کودک خود بگذرانید و از او بخواهید در مورد ترس‌ها، نگرانی‌ها و ایده‌های خود با شما صحبت کند. حتی می‌توانید این صحبت کردن را به صورت بازی با کودک خود انجام دهید و از او بخواهید ساعت‌هایی از روز، کارهای مورد علاقه‌اش را بیان کند و یا یکسری از کارهای مورد علاقه‌اش را تغییر و به نحو دیگری انجام دهد.

تایید نگرانی‌ها
این بسیار طبیعی است که کودکان یکسری نگرانی‌ها و اضطراب‌هایی داشته باشند. وقتی کودکی احساس نگرانی کرد، بهتر است او را قادر سازید تا بر آن نگرانی‌ها غلبه کند و به سمت جلو حرکت کند. پس سعی نکنید که نگرانی‌های را حذف یا انکار کنید. صحبت کردن در مورد نگرانی‌ها و احساسات تصدیق شده، فرصتی برای کودک است تا پتانسیل‌های درونی‌اش را کشف و تقویت کند.

 داشتن شجاعت و مهربانی
فرزندان به طور دقیق، نظاره‌گر رفتارها و برخوردهای والدین هستند و روی آن‌ها تامل می‌کنند. بنابراین خودتان با موانع، ترس‌ها و نگرانی هایتان با شجاعت روبه‌رو شوید، با خود مهربان باشید و با حالتی ناتوان و شکست خورده صحبت نکنید. به یاد داشته باشید که شما الگوی فرزند خود هستید؛ شجاعت، مهربانی و برخورد منطقی در برابر
بقیه